Stoner – pobeda za MotoGP vođstvo

Aktuelni MotoGP šampion Casey Stoner, pobedom u Portugalu poveo je u generalnom plasmanu, za jedan poen ispred Lorenca. U njegovom maniru, poveo je od početka trke i na toj poziciji ostao do kraja. Na početku je napravio prednost od oko jedne sekunde nad Lorencom, da bi se od polovine ta prednost smanjila i gotovo se činilo da španac preuzeti vođstvo, kada je Stoner pojačao tempo za konačnu razliku od 1.421 sekunde. Njegov klupski kolega osvojio je treće mesto.

Iza vodeće trojice, četvrto i peto mesto osvojili su Dovizioso i Crutchlow, respektivno. Cruthlow koji je trku počeo sa treće poziciji, pao je na četvrtu do prve krivine i tu poziciju izgubio u petom krugu. Iza njih, na šestoj poziciji našao se Bautista. Rossi je napravio najbolji rezultat sezone, osvojiši sedmu poziciju sa 26 sekundi zaostatka za Stonerom. Ujedno, bio je i najbolje plasirani Ducati.

Iza Rosija, na osmoj poziciji, Ben Spies je nastavio niz loših rezultata, iako mu je ovo najbolji plasman sezone. Stefan Bradl je završio na devetoj poziciji, nakon što je izgubio u duelu sa Spisom. Slede dva Dukatija, Barbera na desetoj i Hayden na razočaravajućoj 11. poziciji.

Od CRT vozača, koji su bili totalno van konkurencije na ovoj stazi, zahvaljujući dugom ciljnom pravcu, gde su prototipovi postizali mnogo veće brzine, najbolji je bio Aleix Espargaro, sa gotovo tri sekunde prednosti nad klupskim kolegom de Punijeom. Iza njih, na pretposlednjoj i poslednjoj poziciji našli su se Michele Pirro i Danilo Petrucci. Ukupno je 15 vozača završilo trku, nakon što su Abraham, Ellison, Hernandez, Pasini i Silva odustali uz Kolina Edvardsa koji se povredio prilikom pada u subotu.